Endometriozis nedir, belirtileri nelerdir? Endometriozis tedavisi var mıdır?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Seher Sarı Kayalarlı’nın dikkat çeken uyarısına göre, endometriozis dünya genelinde yaklaşık 190 milyon kadını etkileyen kronik bir hastalık. Bu hastalık, yaklaşık olarak her on kadından birinde görülür. Endometriozis, rahim iç tabakasının normal yerinden farklı bölgelerde bulunmasıyla tanımlanır ve östrojen bağımlı bir hastalık. Liv Hospital Samsun Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği’nden Opr. Dr. Seher Sarı Kayalarlı, Mart ayının Endometriozis Farkındalık Ayı olması nedeniyle bilgilendirme yaptı.

ENDOMETRİOZİS NEDİR?

Endometriozis, kanser olmamakla birlikte, ilerleyici bir yapıya sahiptir ve kontrol altına alınıp tedavi edilmesi gereken bir kadın hastalığıdır. Geç fark edilen vakalar genellikle çok büyük sancılarla baş başa kalır. uygulanacak tedavi ise çikolata kistinin belirtilerini hafifletir niteliktedir. 

ENDOMETRİOZİS BELİRTİLERİ!

Ağrı: Endometriozis, genellikle ağrıyla kendini gösterir. Adet sancısı, sürekli kasık ağrısı, ilişki sırasında derin ağrı, idrar yaparken veya dışkılarken ağrı en yaygın şikayetler arasındadır. Bu ağrılar genellikle şiddetlidir ve adet başladıktan sonra ortaya çıkabilir.

Kanama: Endometrioziste sık görülen kanama sorunları aşırı kanama veya adet dışı lekelenmeler şeklinde olabilir.

Gebe kalmada zorluk: Hastalık, gebe kalmayı engelleyebilir veya zorlaştırabilir. Bu durumun nedenleri arasında yumurta rezervinin azalması, tüplerin tıkanması, embriyonun rahime tutunma güçlüğü gibi faktörler yer alabilir.

 

ENDOMETRİOZİS TEDAVİSİ!

Endometriozisin tanı süreci genellikle uzun ve zorlu olabilir. Tanı konulduktan sonra tedavi, hastanın yaşına, yumurta rezervine, çocuk isteğine, varsa ek hastalıklara ve endometriozisin evresine göre belirlenir.

Sonuç olarak, endometriozis yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir durumdur ve erken tanı ve tedavi büyük önem taşır. Hastalığın belirtileri hakkında farkındalık yaratmak ve tedaviye erişimi artırmak, endometriozisle mücadelede önemli adımlardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x