Meta yeni bir soruşturma riskiyle karşı karşıya

Şimdi, noyb adlı Avusturyalı bir gizlilik grubu, Meta’nın mali sıkıntı içindeki bir müşteri adına yaptığı eylemlere karşı şikayette bulundu. Grup, abonelik fiyatının Facebook’un elde ettiği değerle orantısız olduğunu, dolayısıyla abonelik için ödeme imkanı olmayan kullanıcılar için bunun aslında yanlış bir seçim olduğunu belirtti.

Noyb’un kurucusu AB’nin gizlilik savunucusu Max Schrems, “AB nüfusunun %20’sinden fazlası halihazırda yoksulluk riski altında” diye yazdı. “Diğerleri gibi bizim davamızdaki şikayetçi için de ‘Öde ya da Tamam’ sistemi kirayı ödemek ya da mahremiyete sahip olmak anlamına gelecektir.”

Meta yeni bir soruşturma riskiyle karşı karşıya

Meta’nın kendi verilerine atıfta bulunan noyb, şirketin Avrupa’da kullanıcı başına ortalama gelirinin 2022’nin 3. çeyreği ile 2023’ün 3. çeyreği arasında 16,79 dolar veya kullanıcı başına yaklaşık 62,88 avro olduğunu söyledi. Ancak, hem Instagram hem de Facebook’a sahip olmak için yılda en az 120 euro (akıllı telefondan kaydolursanız daha fazla) veya 251,88 euroya kadar ücret almayı planlıyor.

Noyb’a göre Meta’nın eylemlerinin bir “domino etkisi” yaratması da muhtemel. “TikTok’un halihazırda ABD dışında reklamsız bir aboneliği test ettiği bildiriliyor. Diğer uygulama sağlayıcıları da yakın gelecekte bunu takip edebilir ve çevrimiçi gizliliği karşılanamaz hale getirebilir.” Birden fazla uygulamanın aynı yaklaşımı benimsemesi durumunda veri gizliliğinin “yalnızca zenginler için” geçerli olacağı da eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x