Milyonlarca çalışanın gözü yapılacak zamda: Yeni asgari ücret ne kadar olacak? Tüm hesaplar o rakama işaret ediyor

Ocak ayında yapılacak asgari ücret zammı, 8 milyonu aşkın çalışanı ilgilendiriyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun Aralık ayında başlayacak olan görüşmeleri öncesinde hem Türk-İş, hem de hükümetten asgari ücretlilerle ilgili açıklamalar geliyor.

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, “Enflasyonun getirmiş olduğu yükü azaltmak hepimizin ortak hedefi. Yıl sonunda asgari ücrette bu yükü hafifletmek adına önemli bir gündemimiz olduğunu paylaşmak isterim” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Memur, emekli, işçi enflasyondan korunacak. Önceliğimiz vatandaşı enflasyonun olumsuz etkilerinden korumak ve hızla önlemler almaktır” ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de “Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmedik ve bundan sonra da ezdirmeyeceğiz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENECEK?

Yandaş Takvim Gazetesi’nde çıkan habere göre, yeni asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon rakamları göz önünde bulundurulacak ve bunun üzerine bir refah payı eklenecek.

Orta Vadeli Program’da yer alan enflasyon tahminine göre 2023’ün ikinci yarısında TÜFE yüzde 37.76 olarak öngörülüyor. Bu oran esas alındığında refah payı olmadan net asgari ücret 11 bin 402 liradan 15 bin 707 liraya yükselecek. Brüt asgari ücret yaklaşık 18 bin 480 lira, işverene maliyet de 21 bin 714 lira olacak. Asgari ücrete memur maaşlarındaki artışın da yansıtılması ihtimali de var.

ASGARİ ÜCRET İÇİN YENİ TAHMİN

Orta Vadeli Program’da yer alan enflasyon tahminine göre memur maaşlarının Ocak’ta yüzde 49.46 artması beklenirken, bu durumda net asgari ücret 17 bin 42 liraya çıkacak. Brüt asgari ücret ise 20 bin 49 lira, işverene maliyeti de 23 bin 557 lira olacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni ücreti belirlerken 2024 yılı boyunca geçerli olacağını göz önünde bulundurarak karar verecek.

AÇLIK VE YOKSULLUK SINIRI BELLİ OLDU

Bir diğer yandan Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Ekim 2023 tarihli açlık ve yoksulluk sınırı verilerini duyurdu. TÜRK-İŞ’in araştırmasına göre, Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi çin yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 13 bin 684 TL oldu.

Gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 44 bin 573,3 TL’ye çıktı. Bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 17 bin 803,3 TL’ye yükseldi.

Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre, açlık sınırı 13 bin 334,13 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433,65 TL, bekâr bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ de aylık 17 bin 336,25 TL idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x