NFT Balonu Patladı mı, Yoksa Yeni Zirve İçin Geri Çekilme mi?

The Simpsons animasyon dizisi geleceğe dair öngörüleriyle dönem dönem gündeme gelirken, NFT’lere dair öngörüsüyle yeniden ilgi çekti.

Homer Simpson, günümüzdeki birçok insan gibi kolay ve çabuk zengin olma hayalleri kurar ve genelde çuvallar.

Yıllara meydan okuyan çizgi filmin çoğu bölümü kehanet gibi olurken, son bölümlerinden birinde Homer, oğlu Bart ve kendisini NFT’ye dönüştürerek milyonlar kazanmayı planlıyordu. Ancak yine olmadı ve ‘NFT çılgınlığı sona erdi.’

Pandemi ve sonrasında kripto varlıklar benzeri saman alevi gibi parlayan NFT piyasası gerçekten bitti mi?

Analizlere göre, NTF’ler tarihinin en düşük seviyesinde bulunuyor. BBC’den Joe Tidy’nin haberine göre, umudun bitmediğini düşünenler de çoğunlukta. 

NFT’ler kripto para birimiyle satın alınabilen ‘dijital sahiplik sertifikası’ olarak tanımlanırken, fiziki olmayan sanat eserleri, resim ya da heykel gibi dijital varlıklar nadir bulunuyor. Milyonlar değerindeki varlıklar dijital olarak, Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi, blockchain (blok zinciri) teknolojisini kullanıyor. 

Sistem, müzayede şirketlerini aradan çıkararak, doğrudan alıcılara ulaşabiliyor. Sanatçısı da satılan dijital eserin el değiştirmesi halinde yeniden komisyon alabiliyor.

Dapp Radar araştırmacıları, NFT işlemlerinin, pazarının zirveye çıkması sonrası en dip seviyeye ulaştığını belirtti.

Tüm satışlardan elde edilen para miktarı yani piyasa hacmi 2022’nin başından bu yana %89 oranında düşerken, 2022 ilk çeyreğinde 12,6 milyar dolara ulaşan hacim 2023 üçüncü çeyreğinde 1,39 milyar dolara kadar geriledi.

‘Bored Ape’ NFT’lerinin yaratıcısı Yuga Labs, işten çıkarmalar yaparken, talk show sunucusu Jimmy Kimmel ve Paris Hilton’un da koleksiyonerlerin milyonlarca dolar ödediği 10 bin NFT’den oluşan Bored Ape Yacht Club en ünlü koleksiyonlardan biriydi.

NFT Price Floor’a göre, Bored Ape NFT’lerin değeri 268 bin dolardan 56 bin dolara geriledi.

ABD’li koleksiyonculardan olan sanatçı Taylor Whitley, teklifler giderek düştüğü için koleksiyonundaki 7 Bored Ape NFT’sinden 6 sattı. Whitley, NFT piyasasının daha da küçülebileceğini düşünenlerden olurken, son sattığı işten yine de 200 dolarlık alım fiyatının bin katı gelir elde etmiş durumda oluyor.

İskoç sanatçı Angie Taylor, NFT olarak satışa çıkardığı işlerinden piyasanın pik yaptığı dönemlerde 8 bin dolar kazanırken, artık 600 dolar kazanabiliyor. Zaten NFT’lerin zirve yaptığı dönemde ayrıldığı işine, geri döndü.

Taylor, NFT ‘balonun’ bir gün patlayacağını öngörmüştü.

Little Fish olarak anılan bir koleksiyoncu ise yakın zamanda “kripto punk” bir işe 663 bin dolar öderken, bunun mevsimlik kıyafet alışverişi gibi olduğunu düşünüyor.

‘Kışlık kotu yazın almaktan ibaret’ gördüğü bu işte, satın alınan NFT’nin sahibi geçen yıl 1,18 milyon doları reddetmiş.

Little Fish ise NFT’lerin yeniden yükseleceğine inanıyor.

Bilinen en büyük NFT yatırımcısı MetaKovan takma adlı Vignesh Sundaresan, NFT yatırımlarının doğru olup olmadığını bilmek için hala kat edilmesi gereken uzun bir yol olduğunu söylerken, halen NFT’lerin koleksiyonerler için parlak bir geleceğe sahip olduğuna inanıyor.

NFT’leri “gerçek oyuncaklara” çeviren Pudgy Penguin firması da Pranksy olarak bilinen İngiliz NFT girişimcisi tarafından piyasanın toparlanmasında anahtar girişimler olarak görülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x